Typ tekstu: Książka
Autor: Szaniawski Klemens
Tytuł: O nauce, rozumowaniu i wartościach
Rok: 1994
słowem "nauka". Po pierwsze, może ono odnosić się do pewnego typu działalności, a mianowicie do pracy badawczej. Po wtóre, może oznaczać wytwór owych wysiłków, zawarty w książkach, rozprawach, artykułach, sprawozdaniach, a także w niektórych przedmiotach materialnych, jak prototypy maszyn, krzyżówki roślinne itp. Wreszcie po trzecie, może dotyczyć pewnej instytucji społecznej wraz z jej strukturą organizacyjną, hierarchią, budżetem, administracją itd. Filozofia nauki zajmuje się przede wszystkim nauką jako wytworem (ponieważ analizuje istniejące teorie) oraz w jakiejś mierze nauką jako działalnością (ponieważ rekonstruuje procedury, dzięki którym teorie te nabierają mocy wiążącej).
Filozofia nauki stanowiłaby zatem fragment tego, co nazywamy "metanauką" bądź "naukoznawstwem" - tam przynajmniej
słowem "nauka". Po pierwsze, może ono odnosić się do pewnego typu działalności, a mianowicie do pracy badawczej. Po wtóre, może oznaczać wytwór owych wysiłków, zawarty w książkach, rozprawach, artykułach, sprawozdaniach, a także w niektórych przedmiotach materialnych, jak prototypy maszyn, krzyżówki roślinne itp. Wreszcie po trzecie, może dotyczyć pewnej instytucji społecznej wraz z jej strukturą organizacyjną, hierarchią, budżetem, administracją itd. Filozofia nauki zajmuje się przede wszystkim nauką jako wytworem (ponieważ analizuje istniejące teorie) oraz w jakiejś mierze nauką jako działalnością (ponieważ rekonstruuje procedury, dzięki którym teorie te nabierają mocy wiążącej).<br> Filozofia nauki stanowiłaby zatem fragment tego, co nazywamy "metanauką" bądź "naukoznawstwem" - tam przynajmniej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!