Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
uzupełniany masywnym szkieletem wapiennym wytwarzanym na zewnątrz ciała (bazalnie). Węglan wapnia jest niewątpliwie w tym środowisku najłatwiej dostępnym materiałem szkieletowym, ale wysuwane też są sugestie, że jest to fizjologiczny objaw pozbywania się nadmiaru wapnia.
Pierwszą gałęzią przypuszczalnych Demospongiae z wapiennym bazalnym szkieletem były stromatopory (ryc. 6.8, 6.10), które wraz z receptakulitami pojawiły się we wczesnoordowickich zespołach płytkowodnych. Były to organizmy budujące masywne wapienne szkielety złożone z pionowych słupków i poziomych blaszek, często tworzących pęcherzykowatą tkankę. Ułożenie słupków często uwidacznia przebieg kanałów, rozgałęziających się korzeniowato i zbiegających się w jeden pionowy (astrorhiza).
Zapewne astrorizy odpowiadają systemom kanałów wyrzutowych. W szkielecie stromatopor
uzupełniany masywnym szkieletem wapiennym wytwarzanym na zewnątrz ciała (bazalnie). Węglan wapnia jest niewątpliwie w tym środowisku najłatwiej dostępnym materiałem szkieletowym, ale wysuwane też są sugestie, że jest to fizjologiczny objaw pozbywania się nadmiaru wapnia.<br>&lt;page nr=144&gt; Pierwszą gałęzią przypuszczalnych Demospongiae z wapiennym bazalnym szkieletem były stromatopory (ryc. 6.8, 6.10), które wraz z receptakulitami pojawiły się we wczesnoordowickich zespołach płytkowodnych. Były to organizmy budujące masywne wapienne szkielety złożone z pionowych słupków i poziomych blaszek, często tworzących pęcherzykowatą tkankę. Ułożenie słupków często uwidacznia przebieg kanałów, rozgałęziających się korzeniowato i zbiegających się w jeden pionowy (astrorhiza).<br>Zapewne astrorizy odpowiadają systemom kanałów wyrzutowych. W szkielecie stromatopor
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego