Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 03.02
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
między innymi ajatollah Ali al-Sistani.
W czasie wyborów wyłonione zostanie Tymczasowe Zgromadzenie Narodowe, które powoła prezydenta i jego dwóch zastępców oraz rząd z premierem na czele. Te władze prowadziłyby prace nad nową, "docelową" konstytucją Iraku. W przyszłym zgromadzeniu 25 procent miejsc powinny zająć kobiety, ale nie jest to sztywny wymóg.
Irak miałby się stać państwem federalnym - autonomię miałby uzyskać Kurdystan. Jednak ostateczne ustalenie granic Kurdystanu miałoby nastąpić dopiero po wyborach. Kurdowie twierdzą bowiem, że za czasów Saddama Husajna sztucznie okrojono ich region. Autonomię będą mogły też uzyskać inne prowincje - zapewne będą o nią zabiegać szyici.
Konstytucja wprowadza zakaz istnienia zbrojnych
między innymi ajatollah &lt;name type="person"&gt;Ali al-Sistani&lt;/&gt;.<br>W czasie wyborów wyłonione zostanie &lt;name type="org"&gt;Tymczasowe Zgromadzenie Narodowe&lt;/&gt;, które powoła prezydenta i jego dwóch zastępców oraz rząd z premierem na czele. Te władze prowadziłyby prace nad nową, &lt;q&gt;&lt;transl&gt;"docelową"&lt;/&gt;&lt;/&gt; konstytucją &lt;name type="place"&gt;Iraku&lt;/&gt;. W przyszłym zgromadzeniu 25 procent miejsc powinny zająć kobiety, ale nie jest to sztywny wymóg.<br>&lt;name type="place"&gt;Irak&lt;/&gt; miałby się stać państwem federalnym - autonomię miałby uzyskać &lt;name type="place"&gt;Kurdystan&lt;/&gt;. Jednak ostateczne ustalenie granic &lt;name type="place"&gt;Kurdystanu&lt;/&gt; miałoby nastąpić dopiero po wyborach. Kurdowie twierdzą bowiem, że za czasów &lt;name type="person"&gt;Saddama Husajna&lt;/&gt; sztucznie okrojono ich region. Autonomię będą mogły też uzyskać inne prowincje - zapewne będą o nią zabiegać szyici.<br>Konstytucja wprowadza zakaz istnienia zbrojnych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego