Typ tekstu: Książka
Autor: Błoński Jan
Tytuł: Forma, śmiech i rzeczy ostateczne
Rok: 1994
w Tandilu, gdzie uprzytamnia sobie pisarz w pełni ludzką nierówność. Tam bowiem, gdzie "powstaje kształt, forma, tam musi być Wyższość i Niższość - i oto dlaczego w ludziach następuje proces wywyższania jednego kosztem innych, jednego nad innych - i to parcie wzwyż (...) będzie jednak nieodzowną koniecznością formy (...) Dlaczego odmawiacie czci temu przypadkowemu wyrabianiu się z nas świata, jeśli nie bogów, to półbogów?" (D II 94).
Słowem, sama mechanika formy rodzi bogów i tym niby-bogom ulegamy wszyscy. Czyż nie jest boski dyrektor, jedną decyzją zmieniający los tysięcy ludzi, albo generał, posyłający całe pułki na niechybną śmierć?
Równość, solidarność, braterstwo są tylko użytecznymi mitami, o
w Tandilu, gdzie uprzytamnia sobie pisarz w pełni ludzką nierówność. Tam bowiem, gdzie &lt;q&gt;"powstaje kształt, forma, tam musi być Wyższość i Niższość - i oto dlaczego w ludziach następuje proces wywyższania jednego kosztem innych, jednego nad innych - i to parcie wzwyż (...) będzie jednak nieodzowną koniecznością formy (...) Dlaczego odmawiacie czci temu przypadkowemu wyrabianiu się z nas świata, jeśli nie bogów, to półbogów?"&lt;/&gt; (D II 94).<br>Słowem, sama mechanika formy rodzi bogów i tym niby-bogom ulegamy wszyscy. Czyż nie jest boski dyrektor, jedną decyzją zmieniający los tysięcy ludzi, albo generał, posyłający całe pułki na niechybną śmierć?<br>Równość, solidarność, braterstwo są tylko użytecznymi mitami, o
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego