Typ tekstu: Książka
Autor: Kusch Włodzimierz
Tytuł: Co o promieniowaniu wiedzieć powinniśmy
Rok: 1998
ono z prędkością światła, ulega odbiciu, interferencji i dyfrakcji. Poszczególne "odmiany" różnią się między sobą jedynie długością fali: od 10-10 cm dla promieniowania ? do 108 cm dla długich fal radiowych.
Koncepcja kwantów Plancka wiąże się bezpośrednio z teorią promieniowania. Według Plancka wartość kwantu energii E promieniowania o częstości drgań ? wyraża się E = h . ?, gdzie h to stała powszechna (uniwersalna). Ideę tą rozwinął Einstein, twierdząc, że promieniowanie rozchodzi się w przestrzeni z prędkością światła c, co pozwala zapisać zależność pomiędzy energią E i długością fali promieniowania ? jako: E = h . c/?. Wzór ten stwarza pomost między falową i korpuskularną teorią promieniowania elektromagnetycznego.
Jeśli
ono z prędkością światła, ulega odbiciu, interferencji i dyfrakcji. Poszczególne "odmiany" różnią się między sobą jedynie długością fali: od 10-10 cm dla promieniowania ? do 108 cm dla długich fal radiowych.<br>Koncepcja kwantów Plancka wiąże się bezpośrednio z teorią promieniowania. Według Plancka wartość kwantu energii E promieniowania o częstości drgań ? wyraża się E = h . ?, gdzie h to stała powszechna (uniwersalna). Ideę tą rozwinął Einstein, twierdząc, że promieniowanie rozchodzi się w przestrzeni z prędkością światła c, co pozwala zapisać zależność pomiędzy energią E i długością fali promieniowania ? jako: E = h . c/?. Wzór ten stwarza pomost między falową i korpuskularną teorią promieniowania elektromagnetycznego.<br>Jeśli
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego