Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Gazeta Obserwatora IMGW
Nr: 5-6
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1987
opracowano kilka wariantów modeli typu opad-odpływ, opartych o najnowsze osiągnięcia hydrologii światowej (teoria geomorfologiczna i geomorfoklimatyczna). Ostatnio jeden z wariantów modelu, którego parametry identyfikowano na podstawie geomorfologii zlewni (bez stosowania procedur optymalizujących), zostały przetestowane na 189 wezbraniach letnich z 27 ZR.
Dla odwzorowanych 189 fal wezbraniowych otrzymano:
- średni błąd względny symulacji przepływów maksymalnych 9,8%
-średni błąd względny symulacji czasu kulminacji 10,3%
- średnie wartości współczynnika determinacji 0,88%, co świadczy o dobrej jakości modeli. Model ten będzie przystosowany do odwzorowania hydrogramów fal wezbraniowych z ZR o nie kontrolowanym odpływie.
Za okres 1981- 1985 opracowano łącznie 291 fal wezbraniowych. Wyniki
opracowano kilka wariantów modeli typu opad-odpływ, opartych o najnowsze osiągnięcia hydrologii światowej (teoria geomorfologiczna i geomorfoklimatyczna). Ostatnio jeden z wariantów modelu, którego parametry identyfikowano na podstawie geomorfologii zlewni (bez stosowania procedur optymalizujących), zostały przetestowane na 189 wezbraniach letnich z 27 ZR.<br>Dla odwzorowanych 189 fal wezbraniowych otrzymano:<br>- średni błąd względny symulacji przepływów maksymalnych 9,8%<br>-średni błąd względny symulacji czasu kulminacji 10,3%<br>- średnie wartości współczynnika determinacji 0,88%, co świadczy o dobrej jakości modeli. Model ten będzie przystosowany do odwzorowania hydrogramów fal wezbraniowych z ZR o nie kontrolowanym odpływie.<br>Za okres 1981- 1985 opracowano łącznie 291 fal wezbraniowych. Wyniki
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego