Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
modele standardowe, lecz modele kosmologiczne, wypełnione materią o własnościach niedoskonałej cieczy (tzw. ciecz lepka), w których entropia rośnie zgodnie z drugą zasadą termodynamiki, to wprawdzie rachunki są znacznie trudniejsze, ale wyniki bardziej obiecujące.
Przede wszystkim zegary kosmologiczny i entropijny w takich modelach nie są od siebie niezależne. Rozszerzanie Wszechświata powoduje wzrost entropii "niedoskonałej cieczy", z kolei wzrost entropii sprawia, że rozszerzanie Wszechświata staje się nieodwracalne, tzn. przyszłość nie jest tylko zwierciadlanym odbiciem przeszłości, lecz różni się od niej istotnie. Strzałka czasu wskazuje ku przyszłości.
A co z teorią Maxwella w takim Wszechświecie? Otóż udało się wykazać, że "zegar świetlny" (wynikający z
modele standardowe, lecz modele kosmologiczne, wypełnione materią o własnościach niedoskonałej cieczy (tzw. ciecz lepka), w których entropia rośnie zgodnie z drugą zasadą termodynamiki, to wprawdzie rachunki są znacznie trudniejsze, ale wyniki bardziej obiecujące.<br>Przede wszystkim zegary kosmologiczny i entropijny w takich modelach nie są od siebie niezależne. Rozszerzanie Wszechświata powoduje wzrost entropii "niedoskonałej cieczy", z kolei wzrost entropii sprawia, że rozszerzanie Wszechświata staje się nieodwracalne, tzn. przyszłość nie jest tylko zwierciadlanym odbiciem przeszłości, lecz różni się od niej istotnie. Strzałka czasu wskazuje ku przyszłości.<br>A co z teorią Maxwella w takim Wszechświecie? Otóż udało się wykazać, że "zegar świetlny" (wynikający z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego