Typ tekstu: Książka
Autor: Poświatowska Halina
Tytuł: Opowieść dla przyjaciela
Rok wydania: 1990
Rok powstania: 1967
moim zawisł nieodwołalny wyrok. Męczył się. Wchodząc na najmniejsze wzniesienie oddychał ciężko, chwytał oddech otwartymi ustami i kiedy przyciskałam głowę do jego piersi, słyszałam niedobry głuchy szum - bicie jego serca. Kilkakrotnie widziałam, jak ból zniekształca mu twarz, jak bledną jego wargi i zamykają się powieki.
- To nic - mówił - to minie za chwilę, nie odchodź ode mnie, chcę cię czuć przy sobie, chcę wiedzieć, że jesteś...
- Umrzyjmy razem - prosiłam - nie boję się, nie boję się wcale.
I wtedy jego oczy ciemniały, pochylał głowę i mówił: - Moje życie nie należy do mnie, wiesz, że mi nie wolno uciec w ten sposób.
To była najboleśniejsza
moim zawisł nieodwołalny wyrok. Męczył się. Wchodząc na najmniejsze wzniesienie oddychał ciężko, chwytał oddech otwartymi ustami i kiedy przyciskałam głowę do jego piersi, słyszałam niedobry głuchy szum - bicie jego serca. Kilkakrotnie widziałam, jak ból zniekształca mu twarz, jak bledną jego wargi i zamykają się powieki.<br>- To nic - mówił - to minie za chwilę, nie odchodź ode mnie, chcę cię czuć przy sobie, chcę wiedzieć, że jesteś...<br>- Umrzyjmy razem - prosiłam - nie boję się, nie boję się wcale.<br>I wtedy jego oczy ciemniały, pochylał głowę i mówił: - Moje życie nie należy do mnie, wiesz, że mi nie wolno uciec w ten sposób.<br>To była najboleśniejsza
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego