Typ tekstu: Książka
Autor: Brzechwa Jan
Tytuł: Gdy owoc dojrzewa
Rok: 1958
padróż i tłumaczyła matce, że wyjeżdżamy przecież na kilka dni zaledwie; że Petersburg to miasto na wodzie, w którym mieszkają sami Czuchońcy.

- A cesarz? - zawołałem.

- Cesarz przyjeżdża na godzinę wodną drezyną, zabija kilku robotników i zaraz wyjeżdża.

- Dokąd wyjeżdża?

- Jak to dokąd! Do pałacu, do Carskiego Sioła.

- A po co zabija robotników?

- Bo się buntują.

Uświadomienie polityczne Krysi pochodziło od Żeni Firk; kiedy matka usiłowała jej wytłumaczyć, że plecie głupstwa, odpowiadała:

- Mamusla nie wie... Pan Firk jest Niemiec i cesarzawa jest Niemka. Oni sobie wszystko mówią...

W dzień "Krieszczenija" poszliśmy wszyscy nad rzekę. Obok ślizgawki wyrąbany był przerębel. Miejscowy pop w
padróż i tłumaczyła matce, że wyjeżdżamy przecież na kilka dni zaledwie; że Petersburg to miasto na wodzie, w którym mieszkają sami Czuchońcy.<br><br>- A cesarz? - zawołałem.<br><br>- Cesarz przyjeżdża na godzinę wodną drezyną, zabija kilku robotników i zaraz wyjeżdża.<br><br>- Dokąd wyjeżdża?<br><br>- Jak to dokąd! Do pałacu, do Carskiego Sioła.<br><br>- A po co zabija robotników?<br><br>- Bo się buntują.<br><br>Uświadomienie polityczne Krysi pochodziło od Żeni Firk; kiedy matka usiłowała jej wytłumaczyć, że plecie głupstwa, odpowiadała:<br><br>- Mamusla nie wie... Pan Firk jest Niemiec i cesarzawa jest Niemka. Oni sobie wszystko mówią...<br><br>W dzień "Krieszczenija" poszliśmy wszyscy nad rzekę. Obok ślizgawki wyrąbany był przerębel. Miejscowy pop w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!