Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
i długą umięśnioną nóżkę, do której nie wnikały narządy wewnętrzne (ryc. 7.9). Swoją ewolucyjną długowieczność zawdzięczają zapewne wyjątkowej wśród ramienionogów zdolności do wygrzebywania się spod osadu.
Wraz z lingulami we wczesnym kambrze pojawiły się ramienionogi mające owalne w zarysie wapienne muszle (Obolella). Blokada uniemożliwiająca przemieszczanie na skorupek boki w zaczątkowej postaci uformowała się w linii rozwojowej wiodącej do rzędu Orthida już przed końcem wczesnego kambru. Zasada działania tego zamka jest taka sama jak w muszlach małżów: zęby po obydwu stronach otworu nóżkowego brzusznej skorupki wchodzą w odpowiednie panewki na brzegu skorupki grzbietowej.
Krawędzie obydwu skorupek znalazły się w ścisłym połączeniu
i długą umięśnioną nóżkę, do której nie wnikały narządy wewnętrzne (ryc. 7.9). Swoją ewolucyjną długowieczność zawdzięczają zapewne wyjątkowej wśród ramienionogów zdolności do wygrzebywania się spod osadu.<br>Wraz z lingulami we wczesnym kambrze pojawiły się ramienionogi mające owalne w zarysie wapienne muszle (Obolella). Blokada uniemożliwiająca przemieszczanie na skorupek boki w zaczątkowej postaci uformowała się w linii rozwojowej wiodącej do rzędu Orthida już przed końcem wczesnego kambru. Zasada działania tego zamka jest taka sama jak w muszlach małżów: zęby po obydwu stronach otworu nóżkowego &lt;page nr=169&gt; brzusznej skorupki wchodzą w odpowiednie panewki na brzegu skorupki grzbietowej.<br>Krawędzie obydwu skorupek znalazły się w ścisłym połączeniu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego