Typ tekstu: Książka
Autor: Rudnicka Halina
Tytuł: Uczniowie Spartakusa
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1951
nie próżnował. Zlecone sobie obowiązki wykonywał gorliwie i sumiennie... Bito zresztą nie tylko za karę, bito, aby przyzwyczaić do bólu, uodpornić organizm, wychować w pogardzie dla życia. Do tego celu służył jeszcze jeden środek, stosowany nieczęsto, ale z prawdziwą sztuką. Tortury. Straszliwa deska z pierścieniami i sztabą żelazną, w której zakuwano winnych, zwana przez gladiatorów Batiatusa "Letiferem"*.
Zastosowano "Letifer" względem winnych po awanturze o zepsutą baraninę; Lentulus Batiatus kazał zakuć pięciu gladiatorów, ale po dwóch godzinach - rzecz niebywała - zwolnił. Uląkł się groźnej postawy całej szkoły. Nie warto stawiać sprawy na ostrzu noża, gdy już tak blisko do igrzysk.
Ordynarne, prostackie jadło
nie próżnował. Zlecone sobie obowiązki wykonywał gorliwie i sumiennie... Bito zresztą nie tylko za karę, bito, aby przyzwyczaić do bólu, uodpornić organizm, wychować w pogardzie dla życia. Do tego celu służył jeszcze jeden środek, stosowany nieczęsto, ale z prawdziwą sztuką. Tortury. Straszliwa deska z pierścieniami i sztabą żelazną, w której zakuwano winnych, zwana przez gladiatorów Batiatusa "Letiferem"*.<br>Zastosowano "Letifer" względem winnych po awanturze o zepsutą baraninę; Lentulus Batiatus kazał zakuć pięciu gladiatorów, ale po dwóch godzinach - rzecz niebywała - zwolnił. Uląkł się groźnej postawy całej szkoły. Nie warto stawiać sprawy na ostrzu noża, gdy już tak blisko do igrzysk.<br>Ordynarne, prostackie jadło
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego