Typ tekstu: Książka
Autor: Szaniawski Klemens
Tytuł: O nauce, rozumowaniu i wartościach
Rok wydania: 1994
Rok powstania: 1966
oraz pomysłowości badacza adekwatne wyjaśnienie zaobserwowanych prawidłowości. Nie inaczej zresztą było w dziejach przyrodoznawstwa. W przypadku nauk społecznych utrudniają sytuację zarówno swoiste przeszkody natury rzeczowej (o niektórych będzie mowa w dalszym ciągu artykułu), jak też zbyt mała liczba ludzi należycie do takiej działalności przygotowywanych. Podobnie było w niektórych dyscyplinach biologicznych, zanim uprzytomniono sobie korzyści, jakie można uzyskać przez zastosowanie matematycznej aparatury pojęciowej.
Ten stan rzeczy ulega jednak zmianom i wydaje się, że można już mówić o pewnym dorobku nauk społecznych w zakresie budowania właściwych im modeli matematycznych. Niektóre rezultaty ugruntowały się tak dalece, że są stosowane dość systematycznie.
Przystępując do omówienia
oraz pomysłowości badacza adekwatne wyjaśnienie zaobserwowanych prawidłowości. Nie inaczej zresztą było w dziejach przyrodoznawstwa. W przypadku nauk społecznych utrudniają sytuację zarówno swoiste przeszkody natury rzeczowej (o niektórych będzie mowa w dalszym ciągu artykułu), jak też zbyt mała liczba ludzi należycie do takiej działalności przygotowywanych. Podobnie było w niektórych dyscyplinach biologicznych, zanim uprzytomniono sobie korzyści, jakie można uzyskać przez zastosowanie matematycznej aparatury pojęciowej.<br>Ten stan rzeczy ulega jednak zmianom i wydaje się, że można już mówić o pewnym dorobku nauk społecznych w zakresie budowania właściwych im modeli matematycznych. Niektóre rezultaty ugruntowały się tak dalece, że są stosowane dość systematycznie.<br>Przystępując do omówienia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego