Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
poparcie udzielane dworom przez państwo potęgowało w masach rozgoryczenie i niechęć do panującego ustroju.

26. Przemysł włókienniczy i ciężki

Donioślejsze niż w rolnictwie przemiany dokonały się w tych samych latach w przemyśle; sprzyjała im stabilizacja gospodarcza, jak również opieka rządowa.
Najszybszy rozwój nastąpił w włókiennictwie: przemysł tekstylny śląski i wielkopolski, zaopatrujący dotąd ziemie środkowej Polski, zaczął przenosić się do Królestwa, przybierając zarazem nowe formy organizacyjne.

Już przed 1815 r. niektórzy właściciele ziemscy w zachodniej części kraju ściągali do swych dóbr tkaczy-sukienników nadając ich osadom prawa miejskie.
W ten sposób powstały m.in.: Ozorków, Zduńska Wola i Tomaszów (Mazowiecki).
Na większą
poparcie udzielane dworom przez państwo potęgowało w masach rozgoryczenie i niechęć do panującego ustroju.<br><br>26. Przemysł włókienniczy i ciężki<br><br>Donioślejsze niż w rolnictwie przemiany dokonały się w tych samych latach w przemyśle; sprzyjała im stabilizacja gospodarcza, jak również opieka rządowa.<br>Najszybszy rozwój nastąpił w włókiennictwie: przemysł tekstylny śląski i wielkopolski, zaopatrujący dotąd ziemie środkowej Polski, zaczął przenosić się do Królestwa, przybierając zarazem nowe formy organizacyjne.<br><br>Już przed 1815 r. niektórzy właściciele ziemscy w zachodniej części kraju ściągali do swych dóbr tkaczy-sukienników nadając ich osadom prawa miejskie.<br>W ten sposób powstały m.in.: Ozorków, Zduńska Wola i Tomaszów (Mazowiecki).<br>Na większą
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego