Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
wiatry fenowe wiejące z gór w kierunku dolin i kotlin są wiatrami ciepłymi i suchymi odznaczającymi się dużymi prędkościami. Występując u schyłku zimy, powodują szybki zanik pokrywy śnieżnej i przybór wody w lokalnych systemach rzecznych. Znaczna prędkość wiatrów fenowych i ich porywistość przyczynia się często do znacznych strat w drzewostanie zboczy górskich (np. wiatr halny w Tatrach).
W rejonie Adriatyku i Morza Czarnego pojawia się, szczególnie w okresie zimy, bardzo silny, porywisty i chłodny wiatr wiejący w kierunku morza z sąsiadujących niezbyt wysokich obszarów górskich. Jest to wiatr katabatyczny określany mianem bora.
Powstaje wtedy, gdy nad morzem zalega względnie ciepłe powietrze
wiatry fenowe wiejące z gór w kierunku dolin i kotlin są wiatrami ciepłymi i suchymi odznaczającymi się dużymi prędkościami. Występując u schyłku zimy, powodują szybki zanik pokrywy śnieżnej i przybór wody w lokalnych systemach rzecznych. Znaczna prędkość wiatrów fenowych i ich porywistość przyczynia się często do znacznych strat w drzewostanie zboczy górskich (np. wiatr halny w Tatrach).<br> W rejonie Adriatyku i Morza Czarnego pojawia się, szczególnie w okresie zimy, bardzo silny, porywisty i chłodny wiatr wiejący w kierunku morza z sąsiadujących niezbyt wysokich obszarów górskich. Jest to wiatr katabatyczny określany mianem bora.<br> Powstaje wtedy, gdy nad morzem zalega względnie ciepłe powietrze
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego