Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
i tramwaj konny funkcjonowały tylko w niewielu większych miastach. Arystokracja i plutokracja poruszały się własnymi powozami, rozporządzały też liczną służbą. Moda męska i kobieca, ujednolicona według europejskich wzorów, była kosztowna, ciężka, niepraktyczna - uniemożliwiała też, zwłaszcza młodzieży, swobodę ruchów. Ze sportów konna jazda, myślistwo i szermierka pozostały przywilejem bogaczy, a zwłaszcza ziemiaństwa. Zaczęły się jednak pojawiać nowe formy ruchu fizycznego. W 1867 r. przeszczepiony został z Czech do Galicji ruch sokolski; miał on podnosić kulturę fizyczną poprzez zbiorowe uprawianie gimnastyki. W Warszawie później nieco weszło w modę wioślarstwo, następnie zaś kolarstwo, uprawiane na razie przez niewielkie grupki amatorów.
Obyczaj wiejski pozostał tradycyjny
i tramwaj konny funkcjonowały tylko w niewielu większych miastach. Arystokracja i plutokracja poruszały się własnymi powozami, rozporządzały też liczną służbą. Moda męska i kobieca, ujednolicona według europejskich wzorów, była kosztowna, ciężka, niepraktyczna - uniemożliwiała też, zwłaszcza młodzieży, swobodę ruchów. Ze sportów konna jazda, myślistwo i szermierka pozostały przywilejem bogaczy, a zwłaszcza ziemiaństwa. Zaczęły się jednak pojawiać nowe formy ruchu fizycznego. W 1867 r. przeszczepiony został z Czech do Galicji ruch sokolski; miał on podnosić kulturę fizyczną poprzez zbiorowe uprawianie gimnastyki. W Warszawie później nieco weszło w modę wioślarstwo, następnie zaś kolarstwo, uprawiane na razie przez niewielkie grupki amatorów.<br>Obyczaj wiejski pozostał tradycyjny
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!