Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fronda
Nr: 9.10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1998
nigdy. Wiemy natomiast (świadczą o tym wyniki przeprowadzonych tam wówczas wyborów), że tuż przed wybuchem wojny bośniackiej ani wśród Muzułmanów, ani wśród Serbów, ani wśród Chorwatów nie przeważały nastroje secesjonistyczne. To istniejące w każdej z tych społeczności mniejszości rozkręciły spiralę konfliktu, która potem wciągnęła większość bośniackich narodów.

Dlatego fakt, że zimna wojna domowa ma u nas póki co charakter wyspowy, nie dowodzi, że zjawisko to nie istnieje.

Z ową wrogością powiązane są też inne, charakterystyczne dla wojny domowej, zjawiska, które w krajach zachodnich de facto nie istnieją.

Na Zachodzie demokratyczna gra sił politycznych upowszechniła szacunek dla przeciwnika i - co więcej - nie
nigdy. Wiemy natomiast (świadczą o tym wyniki przeprowadzonych tam wówczas wyborów), że tuż przed wybuchem wojny bośniackiej ani wśród Muzułmanów, ani wśród Serbów, ani wśród Chorwatów nie przeważały nastroje &lt;orig&gt;secesjonistyczne&lt;/&gt;. To istniejące w każdej z tych społeczności mniejszości rozkręciły spiralę konfliktu, która potem wciągnęła większość bośniackich narodów.<br><br> Dlatego fakt, że zimna wojna domowa ma u nas póki co charakter wyspowy, nie dowodzi, że zjawisko to nie istnieje.<br><br> Z ową wrogością powiązane są też inne, charakterystyczne dla wojny domowej, zjawiska, które w krajach zachodnich de facto nie istnieją.<br><br> Na Zachodzie demokratyczna gra sił politycznych upowszechniła szacunek dla przeciwnika i - co więcej - nie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego