Typ tekstu: Książka
Autor: Kosidowski Zenon
Tytuł: Opowieści bibilijne
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1963
lękał się, że z czasem poddani mogą odwrócić się od Izraela i zapragnąć ponownego zjednoczenia, tak jak to było za chlubnych czasów Dawida i Salomona.
Chcąc zapobiec niebezpieczeństwu, postanowił uniezależnić się od Jerozolimy również religijnie. W tym celu zbudował sanktuaria w miastach Betel i Dan i kazał odlać dla nich złote cielce jako podnóżek tronu Jahwe. Ustanowił nawet osobną korporację kapłańską, własne święta religijne i własne obrzędy rytualne. Była to więc schizma religijna, zaprawiona w dodatku bałwochwalstwem.
Odstępstwo Jeroboama wywołało wielkie zgorszenie wśród jahwistów, a szczególnie oburzyło proroka Achiasza, który przecież swoim wpływem przyczynił się do wyboru jego na tron Izraela.
Pewnego
lękał się, że z czasem poddani mogą odwrócić się od Izraela i zapragnąć ponownego zjednoczenia, tak jak to było za chlubnych czasów Dawida i Salomona.<br>Chcąc zapobiec niebezpieczeństwu, postanowił uniezależnić się od Jerozolimy również religijnie. W tym celu zbudował sanktuaria w miastach Betel i Dan i kazał odlać dla nich złote cielce jako podnóżek tronu Jahwe. Ustanowił nawet osobną korporację kapłańską, własne święta religijne i własne obrzędy rytualne. Była to więc schizma religijna, zaprawiona w dodatku bałwochwalstwem.<br>Odstępstwo Jeroboama wywołało wielkie zgorszenie wśród jahwistów, a szczególnie oburzyło proroka Achiasza, który przecież swoim wpływem przyczynił się do wyboru jego na tron Izraela.<br>Pewnego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego