Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 27.04
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
powinna spadać i w średnim okresie Polska będzie miała niską jednocyfrową inflację.

Wcześniej Dariusz Rosatti w wypowiedzi dla "Rz" podkreślił, że zduszenie inflacji jest możliwe, ale wymagałoby znaczących podwyżek stóp procentowych. A to mogłoby być zabójcze dla gospodarki i dla rynku finansowego: ściągnęłoby do Polski zagraniczny kapitał spekulacyjny.

Obecnie największym zmartwieniem RPP jest duży deficyt obrotów bieżących bilansu płatniczego, który przekracza już 8 proc. produktu krajowego brutto. Zdaniem rady, polityka pieniężna nic już tutaj jednak nie może zdziałać. Konieczne jest zacieśnienie polityki budżetowej oraz takie zmiany strukturalne w gospodarce, które zwiększą konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych.
Anna Słojewska


Zarzut postawiony
powinna spadać i w średnim okresie Polska będzie miała niską jednocyfrową inflację.<br><br>Wcześniej &lt;name type="person"&gt;Dariusz Rosatti&lt;/name&gt; w wypowiedzi dla &lt;name type="work"&gt;"Rz"&lt;/name&gt; podkreślił, że zduszenie inflacji jest możliwe, ale wymagałoby znaczących podwyżek stóp procentowych. A to mogłoby być zabójcze dla gospodarki i dla rynku finansowego: ściągnęłoby do &lt;name type="place"&gt;Polski&lt;/name&gt; zagraniczny kapitał spekulacyjny.<br><br>Obecnie największym zmartwieniem &lt;name type="org"&gt;RPP&lt;/name&gt; jest duży deficyt obrotów bieżących bilansu płatniczego, który przekracza już 8 proc. produktu krajowego brutto. Zdaniem rady, polityka pieniężna nic już tutaj jednak nie może zdziałać. Konieczne jest zacieśnienie polityki budżetowej oraz takie zmiany strukturalne w gospodarce, które zwiększą konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych.<br>&lt;au&gt;Anna Słojewska&lt;/au&gt;&lt;/&gt;<br><br>&lt;div type="news" sex="m"&gt;<br>&lt;tit&gt;Zarzut postawiony
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego