Typ tekstu: Książka
Autor: Tischner Józef
Tytuł: Świat ludzkiej nadziei
Rok wydania: 1994
Rok powstania: 1977
entschliessen - zdecydować się, postanowić coś. Przymiotnik entschlossen znaczy w języku potocznym "zdecydowany", "stanowczy". W języku polskim nie można zamienić owego przymiotnika w rzeczownik ("zdecydowaność"). A to właśnie robi Heidegger ze słówkiem niemieckim. Po tej samej linii idzie francuskie tłumaczenie Alphonse de Waelhensa: résolu>. Polskie "stanowczość" również nie oddaje całej głębi znaczenia heideggerowskiego. Chcąc nie chcąc trzeba nam zrezygnować z dosłownego tłumaczenia i pozostać przy słowie "autentyczność". Należy jednak pamiętać, że biorąc ściśle całą sprawę, Entshlossenheit jest wprawdzie istotnym i zasadniczym momentem konstytuującym autentyczny sposób bytowania człowieka, lecz nie wyczerpującym całej charakterystyki owego Seinsweise.
"Milczące, przeniknięte trwogą projektowanie siebie na kanwie najbardziej
entschliessen&lt;/&gt; - zdecydować się, postanowić coś. Przymiotnik &lt;foreign lang="ger"&gt;entschlossen&lt;/&gt; znaczy w języku potocznym "zdecydowany", "stanowczy". W języku polskim nie można zamienić owego przymiotnika w rzeczownik ("zdecydowaność"). A to właśnie robi Heidegger ze słówkiem niemieckim. Po tej samej linii idzie francuskie tłumaczenie Alphonse de Waelhensa: &lt;foreign lang="fr"&gt;résolu>&lt;/&gt;. Polskie "stanowczość" również nie oddaje całej głębi znaczenia heideggerowskiego. Chcąc nie chcąc trzeba nam zrezygnować z dosłownego tłumaczenia i pozostać przy słowie "autentyczność". Należy jednak pamiętać, że biorąc ściśle całą sprawę, &lt;foreign lang="ger"&gt;Entshlossenheit&lt;/&gt; jest wprawdzie istotnym i zasadniczym momentem konstytuującym autentyczny sposób bytowania człowieka, lecz nie wyczerpującym całej charakterystyki owego Seinsweise.<br>"Milczące, przeniknięte trwogą projektowanie siebie na kanwie najbardziej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!