Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
początek, wybuchł istnieniem w Wielkiej Eksplozji - jak sugeruje współczesna kosmologia. Nawet jeżeli tak, to chwila zapoczątkowania nie była bardziej nadzwyczajna niż wszystkie inne chwile, jakie po niej nastąpiły. Świat, istniejący w każdej chwili, wymaga takiego samego uzasadnienia, jak świat, który rozpoczyna przygodę istnienia.
Teorie początku świata mają dla nas głównie znaczenie psychologiczne. Przyzwyczajeni do własnego istnienia, wtopionego tak silnie w istnienie świata, bywamy wstrząśnięci wizją istnienia, którego nie było i które się zaczyna. Wówczas wyraźniej dostrzegamy, że istnienie nasze i istnienie świata jest przygodą, a nie oczywistością, pytaniem szukającym uzasadnienia, a nie trywialnym stwierdzeniem.
Teoria Wielkiego Wybuchu wstrząsa naszą obojętnością na
początek, wybuchł istnieniem w Wielkiej Eksplozji - jak sugeruje współczesna kosmologia. Nawet jeżeli tak, to chwila zapoczątkowania nie była bardziej nadzwyczajna niż wszystkie inne chwile, jakie po niej nastąpiły. Świat, istniejący w każdej chwili, wymaga takiego samego uzasadnienia, jak świat, który rozpoczyna przygodę istnienia.<br>Teorie początku świata mają dla nas głównie znaczenie psychologiczne. Przyzwyczajeni do własnego istnienia, wtopionego tak silnie w istnienie świata, bywamy wstrząśnięci wizją istnienia, którego nie było i które się zaczyna. Wówczas wyraźniej dostrzegamy, że istnienie nasze i istnienie świata jest przygodą, a nie oczywistością, pytaniem szukającym uzasadnienia, a nie trywialnym stwierdzeniem.<br>Teoria Wielkiego Wybuchu wstrząsa naszą obojętnością na
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego