Typ tekstu: Książka
Autor: Tischner Józef
Tytuł: Świat ludzkiej nadziei. Wybór szkiców filozoficznych 1966-1975
Rok wydania: 1994
Lata powstania: 1966-1975
przestał pytać o dowody. To raczej człowiek potrzebuje dowodów dla swego istnienia jako istnienia człowieka, a nie Bóg. Samo wnikanie w to, czym jest Bóg, odsłania zuchwałość pytania. Jak śmiesz pytać ty, który naprawdę nie istniejesz? Czy twoje istnienie "pół-na-pół" byłoby możliwe, gdyby Coś nie istniało naprawdę? Pytać, znaczy wątpić, a o Bogu, jeśli tylko się wniknie w to, kim jest, wątpić nie można. Bo samo twoje wątpienie zakłada obecność idei doskonałości - daru Boga. Jeśli cokolwiek istnieje, to przede wszystkim Bóg. A wiadomo przecież, że coś tam gdzieś istnieje.
Argument ontologiczny spełnia, moim zdaniem, funkcję terapeutyczną, gdy idzie o
przestał pytać o dowody. To raczej człowiek potrzebuje dowodów dla swego istnienia jako istnienia człowieka, a nie Bóg. Samo wnikanie w to, czym jest Bóg, odsłania zuchwałość pytania. Jak śmiesz pytać ty, który naprawdę nie istniejesz? Czy twoje istnienie "pół-na-pół" byłoby możliwe, gdyby Coś nie istniało naprawdę? Pytać, znaczy &lt;page nr=241&gt; wątpić, a o Bogu, jeśli tylko się wniknie w to, kim jest, wątpić nie można. Bo samo twoje wątpienie zakłada obecność idei doskonałości - daru Boga. Jeśli cokolwiek istnieje, to przede wszystkim Bóg. A wiadomo przecież, że coś tam gdzieś istnieje.<br>Argument ontologiczny spełnia, moim zdaniem, funkcję terapeutyczną, gdy idzie o
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!