Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Magazyn Polski
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1979
W następnych latach zbiory druków podwoiły się - i objęły niemal kompletny zapas ówczesnego piśmiennictwa narodowego. W 1774, po śmierci J. A. Załuskiego, król Stanisław August oddał bibliotekę pod opiekę Komisji Edukacji Narodowej i od tego czasu stanowiła ona już własność narodową. W 1787 Sejm podjął uchwałę o obowiązkowym egzemplarzu - to znaczy zobowiązał wydawców do bezpłatnego przekazywania bibliotece określonej ilości egzemplarzy każdej wydanej książki.
Rozbiory położyły kres istnieniu biblioteki, a zbiory Załuskich zostały na rozkaz Katarzyny II, wywiezione do Petersburga, skąd część ich wróciła dopiero po 1923 roku.
Niezależnie od inicjatywy Załuskich idea biblioteki narodowej jako skarbnicy ksiąg i rękopisów stanowiących "pamiątki
W następnych latach zbiory druków podwoiły się - i objęły niemal kompletny zapas ówczesnego piśmiennictwa narodowego. W 1774, po śmierci J. A. Załuskiego, król Stanisław August oddał bibliotekę pod opiekę Komisji Edukacji Narodowej i od tego czasu stanowiła ona już własność narodową. W 1787 Sejm podjął uchwałę o obowiązkowym egzemplarzu - to znaczy zobowiązał wydawców do bezpłatnego przekazywania bibliotece określonej ilości egzemplarzy każdej wydanej książki. <br>Rozbiory położyły kres istnieniu biblioteki, a zbiory Załuskich zostały na rozkaz Katarzyny II, wywiezione do Petersburga, skąd część ich wróciła dopiero po 1923 roku. <br>Niezależnie od inicjatywy Załuskich idea biblioteki narodowej jako skarbnicy ksiąg i rękopisów stanowiących "pamiątki
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!