Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
pary wodnej zawartej w powietrzu, rozbudowują się chmury o budowie poziomej (warstwowe), mogą pojawić się rozległe mgły i opady o charakterze mżawki.
Na rysunku 9.1.1.2 przedstawiono najważniejsze efekty oddziaływania mas ciepłych i chłodnych powietrza w strefie kontaktu obszarów morskich i lądowych w porze letniej. Stosunkowo ciepłe masy znad oceanu napływają nad jeszcze cieplejsze o tej porze roku podłoże lądowe (a). Następuje ich ogrzewanie się od podłoża. Stąd napływ powietrza morskiego nad ląd powoduje ustalenie się w nim typu równowagi chwiejnej sprzyjającej rozwojowi chmur konwekcyjnych i możliwość pojawienia się opadów atmosferycznych o charakterze przelotnym.
Gdy latem przemieszcza się masa
pary wodnej zawartej w powietrzu, rozbudowują się chmury o budowie poziomej (warstwowe), mogą pojawić się rozległe mgły i opady o charakterze mżawki.<br> Na rysunku 9.1.1.2 przedstawiono najważniejsze efekty oddziaływania mas ciepłych i chłodnych powietrza w strefie kontaktu obszarów morskich i lądowych w porze letniej. Stosunkowo ciepłe masy znad oceanu napływają nad jeszcze cieplejsze o tej porze roku podłoże lądowe (a). Następuje ich ogrzewanie się od podłoża. Stąd napływ powietrza morskiego nad ląd powoduje ustalenie się w nim typu równowagi chwiejnej sprzyjającej rozwojowi chmur konwekcyjnych i możliwość pojawienia się opadów atmosferycznych o charakterze przelotnym.<br> Gdy latem przemieszcza się masa
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego