Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Pani
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1993
nią i mówią: cóż za rozkosz spotkać stworzonko mające głowę wiecznie zaprzątniętą drobiazgami, chimerami i przyjemnościami.
Nie dajmy się jednak zwieść uroczej płochości pięknej Karoliny. Drzemią w niej wielkie ambicje. Czyż jej imię nie wywodzi się wprost od królewskiego imienia Karol? Kto by pamiętał, że tak naprawdę ma ono pospolity źródłosłów i znaczy tyle co chłop, prostak, mąż, skoro od zamierzchłych czasów Karola Wielkiego we wszystkich europejskich domach panujących męscy potomkowie otrzymują na chrzcie - wśród wielu innych imion - także to, znamionujące władzę, potęgę, sukcesy.
Jest więc Karolina neapolitańską królową, która potrafi wydać na świat osiemnaścioro potomków i jeszcze zachować dość wigoru
nią i mówią: cóż za rozkosz spotkać stworzonko mające głowę wiecznie zaprzątniętą drobiazgami, chimerami i przyjemnościami.<br> Nie dajmy się jednak zwieść uroczej płochości pięknej Karoliny. Drzemią w niej wielkie ambicje. Czyż jej imię nie wywodzi się wprost od królewskiego imienia Karol? Kto by pamiętał, że tak naprawdę ma ono pospolity źródłosłów i znaczy tyle co chłop, prostak, mąż, skoro od zamierzchłych czasów Karola Wielkiego we wszystkich europejskich domach panujących męscy potomkowie otrzymują na chrzcie - wśród wielu innych imion - także to, znamionujące władzę, potęgę, sukcesy.<br> Jest więc Karolina neapolitańską królową, która potrafi wydać na świat osiemnaścioro potomków i jeszcze zachować dość wigoru
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!