Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 09.04
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
ujmują to jednak dosadniej: celibatu "nie utożsamia się z faktem bezżenności lub wstrzemięźliwości seksualnej; jest rezygnacją w odniesieniu do potrójnej naturalnej tendencji: funkcji płciowej, miłości małżeńskiej, ludzkiego ojcostwa Aby celibat był autentyczny i prawdziwie świadczył o wartościach religijnych, nie może być zwykłą negacją lub ucieczką, lecz sublimacją seksualności".

- Na wykładach zrównuje się celibat z dojrzałością emocjonalną - opowiada świeżo upieczony ksiądz. - Wychodzi na to, że zrównoważony psychicznie ksiądz wcale nie musi być trapiony przyziemnym pożądaniem ani potrzebą posiadania dzieci.

Z drugiej strony alumnów uczy się, że nie wolno tłumić uczuć, bo to doprowadzić może do deformacji osobowości. Uczucia należy formować. Ani kleryk, ani
ujmują to jednak dosadniej: celibatu "nie utożsamia się z faktem bezżenności lub wstrzemięźliwości seksualnej; jest rezygnacją w odniesieniu do potrójnej naturalnej tendencji: funkcji płciowej, miłości małżeńskiej, ludzkiego ojcostwa &lt;gap&gt; Aby celibat był autentyczny i prawdziwie świadczył o wartościach religijnych, nie może być zwykłą negacją lub ucieczką, lecz sublimacją seksualności".<br><br>- Na wykładach zrównuje się celibat z dojrzałością emocjonalną - opowiada świeżo upieczony ksiądz. - Wychodzi na to, że zrównoważony psychicznie ksiądz wcale nie musi być trapiony przyziemnym pożądaniem ani potrzebą posiadania dzieci.<br><br>Z drugiej strony alumnów uczy się, że nie wolno tłumić uczuć, bo to doprowadzić może do deformacji osobowości. Uczucia należy formować. Ani kleryk, ani
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!