Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
można się rozmówić tylko z Żydami.
Dość powszechnie natrząsano się z mazurskiego przywiązania do zewnętrznych przejawów dewocji. Obiegowa opinia, którą utrwalili nawet zagraniczni podróżnicy, głosi, iż Mazur woli zabić aniżeli post złamać. Kiedy zaś uśmierca protestantów jedzących mięso w piątek, poczytuje to sobie wręcz za zasługę. Ale przecież podobne przekonanie żywiono i w innych krajach katolickich. Cervantes, charakteryzując przestępczy świat Sewilli, pisze, że jego mieszkańcy byli głęboko przekonani, iż zostaną zbawieni, choć mieli na sumieniu kradzieże i morderstwa, "byle tylko nie zaniedbali praktyk religijnych".
Nawet księża pisali ze zgorszeniem, iż na Mazowszu, jeśli tylko "pościsz sprawiedliwie, jużeś święty, i wolnoć wszystko
można się rozmówić tylko z Żydami.<br>Dość powszechnie natrząsano się z mazurskiego przywiązania do zewnętrznych przejawów dewocji. Obiegowa opinia, którą utrwalili nawet zagraniczni podróżnicy, głosi, iż Mazur woli zabić aniżeli post złamać. Kiedy zaś uśmierca protestantów jedzących mięso w piątek, poczytuje to sobie wręcz za zasługę. Ale przecież podobne przekonanie żywiono i w innych krajach katolickich. Cervantes, charakteryzując przestępczy świat Sewilli, pisze, że jego mieszkańcy byli głęboko przekonani, iż zostaną zbawieni, choć mieli na sumieniu kradzieże i morderstwa, "byle tylko nie zaniedbali praktyk religijnych".<br>Nawet księża pisali ze zgorszeniem, iż na Mazowszu, jeśli tylko "pościsz sprawiedliwie, jużeś święty, i wolnoć wszystko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!