Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
można się rozmówić tylko z Żydami.
Dość powszechnie natrząsano się z mazurskiego przywiązania do zewnętrznych przejawów dewocji. Obiegowa opinia, którą utrwalili nawet zagraniczni podróżnicy, głosi, iż Mazur woli zabić aniżeli post złamać. Kiedy zaś uśmierca protestantów jedzących mięso w piątek, poczytuje to sobie wręcz za zasługę. Ale przecież podobne przekonanie żywiono i w innych krajach katolickich. Cervantes, charakteryzując przestępczy świat Sewilli, pisze, że jego mieszkańcy byli głęboko przekonani, iż zostaną zbawieni, choć mieli na sumieniu kradzieże i morderstwa, "byle tylko nie zaniedbali praktyk religijnych".
Nawet księża pisali ze zgorszeniem, iż na Mazowszu, jeśli tylko "pościsz sprawiedliwie, jużeś święty, i wolnoć wszystko
można się rozmówić tylko z Żydami.<br>Dość powszechnie natrząsano się z mazurskiego przywiązania do zewnętrznych przejawów dewocji. Obiegowa opinia, którą utrwalili nawet zagraniczni podróżnicy, głosi, iż Mazur woli zabić aniżeli post złamać. Kiedy zaś uśmierca protestantów jedzących mięso w piątek, poczytuje to sobie wręcz za zasługę. Ale przecież podobne przekonanie żywiono i w innych krajach katolickich. Cervantes, charakteryzując przestępczy świat Sewilli, pisze, że jego mieszkańcy byli głęboko przekonani, iż zostaną zbawieni, choć mieli na sumieniu kradzieże i morderstwa, "byle tylko nie zaniedbali praktyk religijnych".<br>Nawet księża pisali ze zgorszeniem, iż na Mazowszu, jeśli tylko "pościsz sprawiedliwie, jużeś święty, i wolnoć wszystko
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!