0,9-procentowy roztwór soli fizjologicznej

Roztwór może być dwuprocentowy, dziesięcioprocentowy itd. Jak natomiast przeczytać stężenie roztworu, który zawiera 0,9 procent substancji rozpuszczonej (np. 0,9-procentowy roztwór soli fizjologicznej)?

Przytoczony w pytaniu zapis: 0,9-procentowy roztwór soli fizjologicznej to jeden z wielu przykładów rozejścia się odmiany mówionej i pisanej języka. Niektóre konstrukcje obecne w tekstach naukowych i zawodowych z założenia służą jedynie do pisania i czytania cichego, a nie do mówienia i czytania na głos. Por. też: 271/3-dniowy obrót Ziemi, 10,2-procentowa podwyżka cen, 2,7-milionowa populacja. Jeśli zmuszeni jesteśmy odczytać taki zapis, musimy się posłużyć peryfrazą.

Adam Wolański