10 złotych

Mam 64 lata, zawsze dbałam o piękne słownictwo w języku polskim, ale nurtuje mnie pytanie: jaka jest prawidłowa odmiana 10 złotych jako banknot? Wydaje mi się, że nie wszyscy mówią poprawnie, poprawiam moją córkę, mimo że po studiach.
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam, proszę mnie upewnić, że to ja mam rację…
Wyrażenie dziesięć złotych odmienia się tak jak każde połączenie liczebnika z rzeczownikiem: To jest dziesięć złotych, Nie mam dziesięciu złotych, Przyglądam się dziesięciu złotym, Widzę dziesięć złotych, Szedł z dziesięciu / dziesięcioma złotymi, Rozmawiali o dziesięciu złotych. Nie mamy osobnej nazwy na banknot dziesięciozłotowy (inaczej niż to się dzieje w wypadku monet – mówimy przecież: złotówka, dwuzłotówka, pięciozłotówka), a zatem jeśli chcemy zaznaczyć, że chodzi nam właśnie o taki rodzaj pieniądza, to musimy się posłużyć wyrażeniem omownym, np. Widzę banknot dziesięciozłotowy, Szedł z banknotem dziesięciozłotowym, Rozmawiali o podartym banknocie dziesięciozłotowym.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski