100-lecie odzyskania niepodległości

Czy zapis 100. lecie (kropka po liczebniku) odzyskania Niepodległości (dużą literą) jest poprawny?
Jedyny poprawny zapis wyrażenia stulecie z użyciem liczebnika wyrażonego liczbą to 100-lecie. Kropkę po liczebniku stosujemy wyłącznie po to, by wskazać na jego status – na to, że jest to liczebnik porządkowym. Zapis: 100. (z kropką) odczytamy jako ‘setny’ (np. 100. rocznica odzyskania niepodległości).
Rzeczownik niepodległość powinien być w zasadzie zapisywany od małej litery. Pisownia wielką literą może być uzasadniona jedynie względami uczuciowymi.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski