13–26 lat

Pewien bank oferuje swoim klientom w wieku 13–26 lat bezpłatne korzystanie z konta osobistego. Jak rozumieć ten warunek z językowego punktu widzenia? Czy spełniam go do dnia ukończenia 26 roku życia, czy może jednak do dnia ukończenia 27 roku życia (dopóki nie skończę 27 roku życia, mam nadal 26 lat)? A może nie jest to wcale kwestia językowa i zależy wyłącznie od tego, co ma na myśli osoba redagująca taki zapis, albo od jakiegoś powszechnie przyjętego sposobu rozumienia?
Wyrażenie od 13 do 26 lat znaczy ‘od pierwszego dnia po 13. urodzinach do ostatniego dnia przed 26. urodzinami’ – jeśliby je odczytywać literalnie. W czasach słusznie minionych osoby do 18. roku życia otrzymywały kartki na czekoladę – aby skorzystać z tego dobrodziejstwa, należało mieć nie więcej niż 17 lat, 11 miesięcy i 29 dni (zapewne ówczesny ustawodawca nie uwzględnił tego, że niektóre miesiące liczą po 31 dni, a jeden jest krótszy niż 29 dni). Później otrzymywało się bony na papierosy i alkohol, ale to już inna historia…
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski