14 października 2017 r. w serwisie Player.pl został nadany (lub wyemitowany) pierwszy odcinek (nowego) serialu „Szkoła. Parodia”

Napisałem pewne zdania na Wikipedii. Jakaś osoba wytknęła mi aż sześć błędów. Napisała, że nie zaczyna się zdania od daty, że po roczniku wstawia się „r.”, że nie mówi się „pojawiła się premiera serialu”, tylko „premiera odbyła się”, że w zdaniu „(…) pojawiły się znane osoby, czyli (…)” powinienem był napisać „m.in.”, nie „czyli”, że zdanie „odcinki pojawiają się w soboty” jest bez sensu, że w zdanie „serial liczy 6 odcinków” powinienem był napisać „będzie liczył”.
Sądzę, ze dobrze napisałem. Kto ma rację?
Poszperałem w sieci i dowiedziałem się, że chodzi o serial „Szkoła. Parodia” z udziałem youtuberów, nadawany od 14 października 2017 r. w serwisie „Player.pl” i będący odpowiedzią na cykliczny paradokument emitowany w TVN-ie od września 2014 roku, opowiadający o problemach młodzieży fikcyjnego Gimnazjum nr 105 i Liceum Ogólnokształcącym nr 44 im. Adama Mickiewicza w Krakowie.
Pierwsze zdanie internauty brzmiało tak: 14 października 2017 w serwisie Player pojawiła się premiera nowego serialu „Szkoła. Parodia”. W rozpoczęciu zdania od daty uchybienia nie widzę (widocznie autor uznał, że od tego trzeba zacząć, gdyż to ważna informacja…), a literka r. nie jest konieczna (chociaż częściej się ją widuje, zwłaszcza jeśli nazwę miesiąca oddaje się słownie). Owe zarzuty łatwo więc odeprzeć.
Co do formy orzeczeniowej pojawiła się, to istotnie lepiej było napisać odbyła się: 14 października 2017 r. w serwisie Player.pl odbyła się premiera nowego serialu „Szkoła. Parodia”. Równie dobrze by brzmiało zdanie: 14 października 2017 r. w serwisie Player.pl został nadany (lub wyemitowany) pierwszy odcinek (nowego) serialu „Szkoła. Parodia”
Drugie zdanie internauty wyglądało tak: Głównych bohaterów grają znani youtuberzy, czyli Stuu, Daniel Ferreri, Marcin Dubiel, Bracia Malczyńscy, Fit Lovers, Naruciak, Martin Stankiewicz, Janek Steifer, Randall, Sukanek, Dry Riser i Reżyser Życia. W tym wypadku spójnik synonimiczny czyli należało sobie rzeczywiście darować i wprowadzić dwukropek (jeśli byli to uczestnicy w komplecie): W rolę głównych bohaterów wcielili się youtuberzy: Stuu, Daniel Ferreri, Marcin Dubiel, Bracia Malczyńscy, Fit Lovers, Naruciak, Martin Stankiewicz, Janek Steifer, Randall, Sukanek, Dry Riser i Reżyser Życia. Gdy lista uczestników jest dłuższa (tego do końca nie wiadomo), wyliczenie powinno zostać poprzedzone skrótem m.in. lub zakończone wyrażeniem i inni: W rolę głównych bohaterów wcielili się youtuberzy, m.in. Stuu, Daniel Ferreri, Marcin Dubiel, Bracia Malczyńscy, Fit Lovers, Naruciak, Martin Stankiewicz, Janek Steifer, Randall, Sukanek, Dry Riser i Reżyser Życia; W rolę głównych bohaterów wcielili się youtuberzy: Stuu, Daniel Ferreri, Marcin Dubiel, Bracia Malczyńscy, Fit Lovers, Naruciak, Martin Stankiewicz, Janek Steifer, Randall, Sukanek, Dry Riser i Reżyser Życia i inni.
Co się tyczy zdania trzeciego (Odcinki pojawiają się w każde soboty), to należało je przeredagować. Oto trzy warianty: Kolejne odcinki można oglądać w każdą sobotę lub Kolejne odcinki emitowane (nadawane) są w każdą sobotę, lub Kolejne odcinki emitowane (nadawane) są w soboty.
Wreszcie zdanie ostatnie: Serial liczy 6 odcinków… Bezpieczniej było napisać: Serial ma liczyć (ma mieć) sześć odcinków lub Serial ma się składać z sześciu odcinków (z pewnością poszczególne odcinki serialu przygotowuje się na bieżąco, wszystko się może zdarzyć…).
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie