18 lat zostało skończonych

Dzień dobry,
czy poprawne by było zdanie w stronie biernej: „18 lat zostało skończonych przeze mnie” odpowiadające zdaniu w stronie czynnej „Skończyłem 18 lat”? Czasownik skończyć jest przechodni, co widać chociażby w zdaniu „Gra została skończona”, i tworzy stronę bierną. Dlaczego pierwsze ze zdań jednak wydaje się niepoprawne?
Czasownik skończyć w danym znaczeniu jest używany w imiesłowie biernym, por. nie budzący wątpliwości przykład z Innego słownika języka polskiego: „Nie miała nawet skończonych osiemnastu lat”. Zdanie to jednak nie reprezentuje strony biernej, gdyż dopełnienie czasownika skończyć użytego w stronie czynnej nie występuje w nim w pozycji podmiotu, inaczej niż w podręcznikowych zdaniach typu „Gra została skończona” lub „Mecz został przerwany przez sędziego”. Wydaje się, że w ISJP czasownik opatrzony zacytowanym przykładem zbyt pochopnie opisano jako przechodni. Przykłady z grą (i sędzią) niczego tu nie przesądzają, gdyż czasownik może być przechodni w jednym znaczeniu, a nieprzechodni w innym, nawet jeśli ma ten sam schemat składniowy. Zdanie „18 lat zostało skończonych przeze mnie”, podobnie jak „Osiemnaście lat nie było (nie zostało) nawet skończonych przez nią”, jest co najmniej niezręczne, jeśli nie niegramatyczne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski