200 plusów a dzidowe samobójstwo

 
200 plusów a dzidowe samobójstwo
24.09.2019
Szanowni Państwo,
spotkałem się ostatnio z taką sytuacją językową – na jednym z portali z memami użytkownik napisał tak: „Dobra, czas na zakład.. Jeżeli do końca dnia na moim profilu będzie 200 plusów! To popełnię dzidowe samobójstwo i skasuje profil…”( /jbzd.pl/. ). Po uzyskaniu 220 plusów o godz. 16 użytkownik stwierdził, że literalnie chodziło o 200 do końca dnia i że nie skasuje profilu. Jak to można językowo rozumieć. Ma rację?
Nie bardzo rozumiem, w czym problem – być może całą sytuację należy przedstawić matematykowi. Bardziej niż liczba zagadkowych plusów (czyżby chodziło o lajki?) interesuje mnie dzidowe samobójstwo. Czy chodzi o ‘samobójstwo popełnione za pomocą dzidy’? Zapewne mamy tu jakiś nowy, ciekawy frazeologizm.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
 1. 24.09.2019
  Istnieje portal, który nazywa się „Jeb z dzidy”, autor podał w nawiasie adres (jbzd.pl).
  „To popełnię dzidowe samobójstwo i skasuje profil…” – dzidowe samobójstwo zapewne nie oznacza nic innego jak właśnie skasowanie profilu na tymże portalu. Będzie to metaforyczna śmierć – koniec aktywności internetowej na „dzidzie” („Jeb z dzidy”).

  Osoba, która utworzyła zakład określiła warunki: „Jeżeli do końca dnia na moim profilu będzie 200 plusów!”. Pozostali użytkownicy interpretowali to w ten sposób, że do końca dnia ma być tam co najmniej 200 plusów (nie wnikam, co te „plusy” oznaczają), a więc może być to 200 lub więcej. Autor zakładu twierdzi zaś, że powinno być to dokładnie 200 plusów, nie 201, 220 czy 500. Autor pytania prosi o rozstrzygnięcie, jak należy odczytywać znaczenie zdania „Jeżeli do końca dnia na moim profilu będzie 200 plusów”.

  Z pozdrowieniami

  Ewelina Bąkowska
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!