4,5 punktu

Proszę o odpowiedź, jak poprawnie napisać: „Uczestnicy sympozjum otrzymują 4,5 punktów edukacyjnych”, „Uczestnicy sympozjum otrzymują 4,5 punkta edukacyjnego” czy „Uczestnicy otrzymują 4,5 punkty edukacyjne”?
Serdecznie pozdrawiam
AHamera
W grupie liczebnikowo-rzeczownikowej liczebnik jest członem nadrzędnym składniowo wobec rzeczownika i to on narzuca rzeczownikowi odpowiedni przypadek i liczbę, np. dwaj bracia, ale dwóch braci. W liczebnikach złożonych typu osiem i pół, cztery i pół o formie określenia rzeczownikowego decyduje wyrażenie pół, a nie liczebnik wskazujący liczbę całkowitą. Liczebnik pół wymaga zaś od określającego go rzeczownika liczby pojedynczej i dopełniacza, np. pół jabłka, pół roku. Tak więc prawidłową formą będzie: „Uczestnicy sympozjum otrzymują cztery i pół (4,5) punktu edukacyjnego”. Wyjątkiem w takich połączeniach jest rzeczownik raz, którego forma zależy od liczebników wskazujących liczbę całkowitą, np. cztery i pół razy.
Piotr Sobotka, Uniwersytet Warszawski