4,7 małżeństwa i 1,5 rozwodu

Szanowni Państwo,

mam wątpliwość co do porady https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/p-4-7-malzenstwa-i-1-5-rozwodu-na-1000-mieszkancow-p;20812.html. Wydaje mi się, że poprawne formy w tych zdaniach to 4,7 małżeństwa oraz 1,5 rozwodu.

Z wyrazami szacunku

Czytelnik

Szanowny Panie,

ma Pan, oczywiście, rację. Powinnam była dodać odpowiednią adnotację do porady. Liczebniki ułamkowe rządzą dopełniaczem, a zatem użyte przez autorkę pytania zdanie powinno brzmieć: Mieszkańcy Zambrowa zawarli w 2019 roku 103 małżeństwa, co odpowiada 4,7 małżeństwa na 1000 mieszkańców. W tym samym okresie odnotowano 1,5 rozwodu w przypadających na 1000 mieszkańców.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski