dwa wąsy

Szanowna Redakcjo,
w jednej z książek p. Nagajowej jest zamieszczona rozmowa uczniów na boisku podczas przerwy. Pozwolę sobie ją przytoczyć:
– Ty!
- No co?
- Zobacz…
- No i co?
- Ale zobacz, taki jakiś inny.
- Jaki inny? Jaki inny? Zwykły.
- O zwykły!? Ma osiem nóg!
- Pokaż!… Idź, głupi, osiem! Sześć i dwa wąsy.

Moje pytanie dotyczy owych wąsów. Rozmówcy widzą chyba jakieś zwierzątko. Czy dodanie wyrazu dwa jest prawidłowe?
Z poważaniem
Barbara S.
Wąsy są jak buty – zwykle występują w parze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby mówić o jednym. Nie musimy więc wąsów liczyć tak jak sań (dwoje sań) ani jak spodni (dwie pary spodni). Gdybym usłyszał, że ktoś ma dwie pary wąsów, to pomyślałbym: „To dopiero!”.
Mirosław Bańko, PWN