świszczypała

świszczypała
2.10.2009
Co to znaczy świszczypała?
Proszę o pomoc!
Świszczypała to nazwa osoby lekkomyślnej, nieodpowiedzialnej; inaczej: lekkoduch, postrzeleniec, pędziwiatr, a w staropolszczyźnie także: wietrznik i letki człeczek. Jest to nazwa o dużym ładunku ekspresywnym, od dawna znana w literaturze, używana zwłaszcza w utworach epoki Oświecenia, często w polszczyźnie potocznej. Składa się z następujących elementów: czasownika dźwiękonaśladowczego świszczeć ‘świstać; wydawać świst, np. o wietrze, kulach’, oraz rzeczownika pała ‘ekspresywna nazwa głowy’, które są połączone cząstką -y- (podobnie jak np. męcz-y-dusza, licz-y-krupa).
Świszczypała zatem to człowiek, któremu różne myśli, pomysły świszczą, tzn. szybko – jak wiatr bądź kule – przelatują po głowie.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!