siedem pizz

 
siedem pizz
7.10.2009
Witam serdecznie,
chciałbym spytać o odmianę rzeczownika pizza w liczbie mnogiej. Szczególnie kłopotliwy wydaje się dopełniacz, ale być może to moje subiektywne odczucie?
Łączę wyrazy szacunku,
Tomasz Matczak
Dopełniacz lm. od pizza brzmi to oczywiście pizz, jest w pełni regularny. Wątpliwości mogą dotyczyć tylko jego wymowy. Słowniki poprawnej polszczyzny PWN radzą, aby mówić [picc], nie [pic], ale to zalecenie jest się ryzykowne, gdyż łatwo może prowadzić do wymowy nienaturalnej, zakończonej sykiem ([ccc]) lub dźwiękiem urywanym ([cycy]). Gdybyśmy mieli zamówić w restauracji siedem pizz, to w żadnym razie nie przedłużajmy końcowego [c] siedem razy.
Podobny problem dotyczy innych rzeczowników o temacie fleksyjnym zakończonym podwojoną literą, np. motto i lasso. Myślę, że wymowę [pic], [mot] i [las] w potocznej polszczyźnie należałoby aprobować, w sytuacjach oficjalnych, wymagających starannej artykulacji, starajmy się jednak wydłużyć końcową spółgłoskę (bez popadania w przesadę).
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!