innymi słowy – czy słowami?

 
innymi słowy – czy słowami?
20.01.2010
Witam serdecznie!
Moje pytanie może zabrzmieć nieco banalnie, ale nie mogę sobie z tym poradzić. Uczę się języka polskiego od niedawna, a już kilka razy napotkałam się na wyrazy innymi słowami i innymi słowy. Bardzo proszę o wyjaśnienie różnicy między nimi.
Dziękuję z góry i pozdrawiam.
Można coś wyrazić innymi słowami, można się posłużyć innymi słowami niż poprzednio. W wyrażeniu tym występuje regularny dziś narzędnik z końcówką -ami. Natomiast wyrażenie innymi słowy, zawierające nieregularną dziś formę narzędnika, jest związkiem frazeologicznym o znaczeniu 'inaczej mówiąc'. Używa się go w języku oficjalnym, zwykle na początku zdania, np. „Wielu polskich przedsiębiorców musi zrozumieć, że obiecujący przedsiębiorca to nie zawsze profesjonalny menedżer. Innymi słowy – nie każdy, kto ma pomysł na świetny biznes, potrafi go dobrze realizować” (Wprost).
Ponieważ pisze Pani: „uczę się języka polskiego od niedawna”, więc zwracam uwagę na błąd w pytaniu: nie mówimy „napotkałam się na wyrazy”, ale „napotkałam wyrazy” albo „natknęłam się na wyrazy”.
Mirosław Bańko, PWN
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!