między i pomiędzy, przez i poprzez

Moje pytanie dotyczy kwestii rozróżnienia słów między i pomiędzy, a także przez i poprzez. W tekście, który napisałam, redaktor właściwie w każdej kwestii pozamieniał mi poprzez na przez. Czy to był błąd?
Pozdrawiam!
O wyrazach między i pomiędzy pisaliśmy niespełna miesiąc temu w naszej poradni – można się „przeklikać” wstecz, aby znaleźć odpowiedź albo skorzystać z poradnianej wyszukiwarki. O poprzez w opozycji do przez informuje Nowy / Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN, który przed nadużywaniem słowa poprzez wręcz ostrzega użytkowników. Generalnie rzecz biorąc, zarówno pomiędzy, jak i poprzez bywają nadużywane kosztem między i przez, co wynika, jak sądzę, z założenia (być może przyjmowanego nieświadomie), że im dłuższy wyraz, tym mądrzejszy. Namawiam do zmiany takiego myślenia: jeśli można powiedzieć coś krócej, to prawie na pewno warto tak zrobić.
Który z wymienionych wyrazów powinien być użyty w konkretnym zdaniu, to oczywiście kwestia wymagająca każdorazowo namysłu. Jeśli ma Pan wątpliwości, czy poprawki naniesione przez redaktora były szłuszne, proszę się odwołać do słowników. Słowniki cieszą się ciągle prestiżem i jako argument w dyskusji z redaktorem są z reguły skuteczne.
Mirosław Bańko, PWN