między i pomiędzy, przez i poprzez

 
między i pomiędzy, przez i poprzez
19.03.2010
Moje pytanie dotyczy kwestii rozróżnienia słów między i pomiędzy, a także przez i poprzez. W tekście, który napisałam, redaktor właściwie w każdej kwestii pozamieniał mi poprzez na przez. Czy to był błąd?
Pozdrawiam!
O wyrazach między i pomiędzy pisaliśmy niespełna miesiąc temu w naszej poradni – można się „przeklikać” wstecz, aby znaleźć odpowiedź albo skorzystać z poradnianej wyszukiwarki. O poprzez w opozycji do przez informuje Nowy / Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN, który przed nadużywaniem słowa poprzez wręcz ostrzega użytkowników. Generalnie rzecz biorąc, zarówno pomiędzy, jak i poprzez bywają nadużywane kosztem między i przez, co wynika, jak sądzę, z założenia (być może przyjmowanego nieświadomie), że im dłuższy wyraz, tym mądrzejszy. Namawiam do zmiany takiego myślenia: jeśli można powiedzieć coś krócej, to prawie na pewno warto tak zrobić.
Który z wymienionych wyrazów powinien być użyty w konkretnym zdaniu, to oczywiście kwestia wymagająca każdorazowo namysłu. Jeśli ma Pan wątpliwości, czy poprawki naniesione przez redaktora były szłuszne, proszę się odwołać do słowników. Słowniki cieszą się ciągle prestiżem i jako argument w dyskusji z redaktorem są z reguły skuteczne.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!