kompetencje – posiadać czy mieć?

Witam,
nurtuję mnie kwestia słowa kompetencje i użycie go z czasownikiem mieć lub posiadać. W polskiej wersji traktatu z Lizbony czytamy „Unia ma wyłączne kompetencje w następujących dziedzinach…”. Nie wiem dlaczego w moim odczuciu bardziej odpowiednie w tym kontekście byłoby posiada kompetencje.
Dziękuję za odpowiedź.
Zwrot posiadać kompetencje cechuje się pewną harmonią stylistyczną – oba słowa należą do wyższego rejestru, oba brzmią mądrze, uczenie. Niemniej jednak warto pamiętać, że posiadać to słowo nadużywane kosztem mieć przez osoby, którym wydaje się, że im trudniejszym językiem będą mówić, tym większy szacunek wzbudzą. W tekstach mieć kompetencje przeważa nad posiadać kompetencje i ten wynik mnie cieszy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski