dwie wątpliwości

Witam serdecznie,
prosiłabym o pomoc w wyjaśnieniu kilku wątpliwości językowych. Z góry dziekuję za pomoc i pozdrawiam wiosennie:)
1. ojcowie pustyni czy Ojcowie Pustyni?
2. w roku Pańskim czy w roku pańskim?
Ad 1. Chodzi pewnie o pierwszych mnichów chrześcijańskich. Nie widzę uzasadnenia dla zapisu wielkimi literami, a w takim razie proszę pisać: ojcowie pustyni.
Ad 2. Już dość dawno temu przyjęty został zapis w roku Pańskim, podaje go zresztą Wielki słownik ortograficzny PWN.
Jan Grzenia