cywil i paskal

Szanowna Poradnio,
jaki jest dopełniacz liczby mnogiej słowa cywil? Cywilów czy może być cywili? Np. w przypadku jednostki ciśnienia paskal używa się powszechnie paskali, a nie paskalów. Czy odmiana obu wyrazów to ten sam problem gramatyczny?
Mówimy cywilów, rzadziej cywili, ale paskali, nie paskalów, pewnie dlatego, że forma z końcówką -ów brzmiałaby jak dopełniacz nazwiska. Różnice i wahania w wyborze końcówki tak samo zakończonych rzeczowników nie są rzadkością w polszczyźnie. Czasem wybór zależy od rodzaju gramatycznego, czasem od znaczenia, a czasem – i te wypadki wydają się najtrudniejsze – jest motywowany przede wszystkim zwyczajem językowym, gdyż trudno wskazać inne jasne kryterium.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski