zapominać

Pewien mój znajomy napisał następujące zdanie: „Ludzie w pociągach często zapominają bagaż, ubrania”. Nie ukrywam, że powyższe zdanie jakoś dziwnie mi brzmiało i w pierwszym odruchu zaproponowałam swoje wersje: „Ludzie w pociągach często zapominają bagażu, ubrań”, „Ludzie w pociągach często zapominają o bagażu, o ubraniach”, „Ludzie często zapominają wziąć z pociągu bagaż, ubrania”. Które z tych zdań jest poprawne?
Anna Ilczuk
W znaczeniu 'nie wziąć' czasowniki zapomnieć i zapominać wymagają dopełniacza, a więc „Ludzie w pociągach często zapominają bagażu, ubrania” (jednego ubrania) albo „Ludzie w pociągach często zapominają bagażu, ubrań”. Pozostałe wersje, które Pani proponuje, też są dobre.
W znaczeniu 'nie zachować w pamięci' wymienione czasowniki mogą się łączyć zarówno z dopełniaczem, jak i z biernikiem. Kiedyś niepokoiła piosenka Urszuli Sipińskiej o słowach” „Zapomniałam twoje oczy,/ Zapomniałem twoje usta” – część słuchaczy uważała, że piosenkarka powinna była śpiewać: „Zapomniałam twoich oczu,/ Zapomniałem twoich ust”. Niesłusznie – taka poprawka byłaby uzasadniona, gdyby ktoś chciał oczy i usta zabrać, ale zapomniał.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski