skróty

Szanowni Państwo,
jak skraca się wszystkie -logie (do l, np.: biol.biologia, dendrol.dendrologia, mikol.mikologia, mikrobiol.mikrobiologia, zool.zoologia, mammal.mammalogia, herpetol.herpetologia, arachnol.arachnologia, malakol.malakologia, ornitol.ornitologia itp.) oraz słowa: słowiański, słowacki, słoweński?
Dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem
czytelnik
Nie mogę przysiąc, że wszystkie -logie ucina się po literze l, być może jest tak z nazwami dyscyplin naukowych, ale nie przypominam sobie, abym gdzieś widział skrót tryl. (od trylogia) ani anal. (od analogia). Jeśli chodzi o słowa słowiański, słowacki, słoweński, to wszystkie mogą być – i pewnie były czasem – skracane do postaci słow., ale oczywiście nie można ich wszystkich tak samo skracać w jednym tekście. Dlatego w słownikach, które mają upodobanie do skrótów (a większość ma), wyrazy te skraca się różnie, zwykle słow., słowac., słoweń.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski