przymiotniki od imion żeńskich

 
przymiotniki od imion żeńskich
28.09.2012
Witam!
Moja córka ma na imię Róża. Jak tworzy się od tego imienia przymiotnik w formie (zdaje się) przestarzałej, odpowiadający na pytanie: czyj? Chodzi mi o formę typu: Adam – Adamowy. Nie potrafię również znaleźć takiej formy do imienia Anna.
Łączę ukłony, życząc miłego dnia –
Dorota Szablewska-Broniarczyk
Przyrostek -ow- spotykamy w przymiotnikach od imion męskich: Adam – Adamowy, Andrzej – Andrzejowy, Bolesław – Bolesławowy i in. Od żeńskich imion na -a można tworzyć przymiotniki przyrostkiem -in, ale jest to rzadkie, por. Zosia – Zosin, np. Zosina chustka. Łatwiej znaleźć słowa tak zbudowane wśród nazw miejscowych, tzw. dzierżawczych, np. nazwa podwarszawskiej wsi Jadwisin pochodzi od imienia ks. Jadwigi Radziwiłłowej z Krasińskich, a nazwa warszawskiej dzielnicy Anin – od imienia żony hr. Ksawerego Branickiego, Anny.
Przymiotnik od Anna może brzmieć zatem Anin (por. Anina chustka), od Róża – teoretycznie Różyn. Wprawdzie nigdy się z formą Różyn odnoszoną do osoby nie spotkałem, ale istnieje nazwa miejscowa Różyn, powstała od imienia.
Wszystkie przymiotniki tworzone od imion żeńskich przyrostkiem -in/-yn mają dziś zabarwienie ludowe, nie są więc stylistycznie obojętne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!