różności o imionach

Szanowni Państwo,

czy poniższe imiona są przyswojone przez język polski, są dopuszczalne w Polsce, funkcjonują w Polsce?

1. Żeńskie Wiara (czes. Věra i słow. Viera; oboczne formy Wiera i Wera).

2. Żeńskie Zora (czes. i słow. Zora).

3. Żeńskie Maria jako męskie (jako drugie imię? – zob. https://rjp.pan.pl/).

4. Męskie Pribina (słow. Pribina).

Do siego roku!

Z poważaniem

słowacki czytelnik

Ad 1. Znane jest u nas imię Wiara, lecz rzadkie (nadane 26 razy), Wera to imię ok. 450 Polek, Wiera jest nawet w miarę popularnym imieniem, ponieważ nosi je ponad 5200 kobiet.

Ad 2. Imię Zora nosi 6 Polek.

Ad 3. Maria bywa nadawane jako drugie imię męskie, choć zdarza się to bardzo rzadko.

Ad 4. Wszystkie powyższe imiona są i przyswojone, i dopuszczalne. Nie można tego powiedzieć o imieniu Pribina, ponieważ nikt w Polsce go nie nosi. Próby jego wprowadzenia mogą doprowadzić do konfliktu z przepisami prawa, które nakazuje nadawanie imion pozwalających na rozpoznanie płci dziecka.

Jan Grzenia