imiona różne

imiona różne
23.01.2013
23.01.2013
Szanowni Państwo,
czy poniższe imiona są przyswojone przez język polski, funkcjonują w Polsce, należą do zasobu polskich imion?
1. Szarlota (pol. Karolina?).
2. Selena (pol. Celina?).
3. Luna.
4. Mercedes.
5. Dżamila i Dżamil.
6. Denisa (pol. Dionizja, Dioniza?) i Denis (pol. Dionizy?).
7. Dżesika.
8. Nika.
9. Dalila.
10. Armida.
11. Petra.
12. Hilaria (męs. Hilary?).
13. Mikołajka (męs. Mikołaj?).
Z poważaniem
Czytelnik
Wszystkie są przyswojone, niektóre nawet przeszły adaptację na poziomie ortograficznym, choć co prawda w większości wypadków polonizacja nie stanowiła problemu. Niekiedy dokonała się dość dawno, np. Selena i Luna to nazwy postaci mitologicznych znane długo przedtem, nim zaczęto je nadawać dzieciom.
Imiona opatrzone znakami zapytania to trafnie wskazane tradycyjne formy nowych imion lub męskie warianty żeńskich, z jednym wyjątkiem wszakże: Selena i Celina to imiona o różnej etymologii (pierwsze pochodzi z greki, drugie z łaciny).
W większości to imiona bardzo rzadkie, jedynie Denis jest imieniem większej liczby Polaków (ok. 4800 wg stanu na luty 2012 r.), imię Dżesika nosi blisko 1200 Polek, Szarlota – ok. 750, Hilaria – ok. 340, Selena prawie 200, Nika – ok. 150, Petra – ok. 140, Denisa – 100 (jest też Denise – 110).
Na przeciwnym biegunie jest Mikołajka – tego imienia nikt nie nosi. Liczba osób noszących pozostałe imiona wynosi od kilku do kilkudziesięciu.
Chcąc ułatwić w tym orientację, wyjaśniam, że Denis jest około 185. miejsca w rankingu popularności imion męskich, Dżesika pod koniec trzeciej setki najczęściej nadawanych imion żeńskich, a Denisa znalazła się ok. 850 miejsca.
Jan Grzenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!