tysiąc, milion, miliard

Szanowni Państwo,
Słowniki (Doroszewskiego z 1976 roku, a także Państwo w słowniku internetowym) podają, że można powiedzieć zarówno „Poległy miliony żołnierzy”, jak i „Poległo miliony żołnierzy”. Czy wobec tego poprawne są oba zdania: „W Warszawie mieszka 2 miliony osób” i „W Warszawie mieszkają 2 miliony osób”? Czy któraś z tych form jest obecnie zalecana?
Gdy formy wyrazowe tysiące, miliony lub miliardy występują w funkcji podmiotu zdania, mogą łączyć się zarówno z orzeczeniem w liczbie pojedynczej, jak i w liczbie mnogiej. Tak więc wszystkie cytowane przez Panią zdania są poprawne. Użycie liczebnika, który wymaga formy tysięcy, milionów lub miliardów oczywiście zmienia postać rzeczy, np. „W Warszawie mieszka 5 milionów osób” – nie inaczej.
Mirosław Bańko