tę czy tą?

Kiedy należy używać słowa , a kiedy ? Czy jest jakaś ogólna zasada na poprawne zastosowanie tych wyrazów? Które ze zdań jest poprawne: „Możesz podać mi tę książkę” czy „Możesz podać mi tą książkę”?
PS. Bardzo proszę o odpowiedż na moje pytanie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Forma powinna być używana w bierniku, np. „Daj mi tę książkę”, forma – w narzędniku, np. „Wszędzie chodzę z tą książką”. W potocznej polszczyźnie mówionej aprobuje się używanie formy także w bierniku, ale w piśmie należy przestrzegać różnicy między i .
Mirosław Bańko